Opis projektu

GEKON_3
Podstawowym celem projektu jest opracowanie technologii oraz stworzenie instalacji zgazowywania osadów ściekowych z plazmowym doczyszczaniem syngazu w układzie kogeneracyjnym. Ponadto projekt będzie realizowany w celu zwiększenia atrakcyjności przedsiębiorstwa REMIX S.A. na rynku europejskim, dzięki komercjalizacji opracowanej technologii. Analizowane przedsięwzięcie ma charakter innowacyjny oraz proekologiczny – zakłada dwustopniową utylizację odpadów ściekowych pochodzących z komunalnych oczyszczalni ścieków z odzyskiem powstającej energii. Osady ściekowe mogą być utylizowane energetycznie, co oznacza pojawienie się zjawiska unikniętego spalania paliw węglowych kopalnych, tj. węgla, gazu ziemnego i oleju opałowego, a więc rezygnację z eksploatacji nieodnawialnych zasobów przyrodniczych.

Podstawowymi elementami instalacji do zgazowania osadów ściekowych są gazogenerator i reaktor plazmy mikrofalowej. Gazogenerator ma umożliwić zgazowanie osadów w sposób ciągły i autotermiczny. Zgazowanie będzie zachodzić przy ciśnieniu bliskim atmosferycznemu i w temperaturze ok 700 oC. Jako czynnik zgazowujący planuje się użycie powietrza. Otrzymany gaz będzie służył do zasilania kotła gazowego i silnika. To drugie zastosowanie wymaga głębokiego oczyszczenia gazu.Oczyszczanie gazu, poza zastosowaniem typowych rozwiązań takich jak skrubery i cyklony, będzie również uwzględniać reaktor plazmy mikrofalowej. Badania przeprowadzone w Zakładzie Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych wykazały, że zastosowanie plazmy mikrofalowej pozwala nie tylko na usunięcie związków aromatycznych, będących składnikami smół, ale również korzystną zmianę udziałów gazów permanentnych (Rys. 1).

wplyw plazmyRys. 1. Wpływ plazmy na udział składników permanentnych.

Badania przeprowadzone w laboratorium wykonywane były na prototypowym reaktorze plazmy mikrofalowej o mocy 2 kW. Na podstawie doświadczeń laboratoryjnych planowana jest budowa większego reaktora na potrzeby prac u lidera projektu – firmy Remix. Rysunek 2 przedstawia zdjęcie reaktora laboratoryjnego podczas pracy.

zdjecie plazmyRys. 2. Laboratoryjny reaktor plazmy mikrofalowej podczas pracy.